A huge collection of 3400+ free website templates www.JARtheme.COM WP themes and more at the biggest community-driven free web design site

Jak przebiega montaż dachówek?

Dachówka to jeden z popularniejszych materiałów wykorzystywanych do pokrywania dachów. Prezentuje się bardzo estetycznie i doskonale chroni konstrukcję budynku przed czynnikami zewnętrznymi. Aby dachówka odpowiednio pełniła swoje funkcje, musi zostać właściwie zamontowana. Jak przebiega ten proces?

Montaż dachówki a nachylenie dachu

Przed rozpoczęciem montażu dachówki warto zmierzyć nachylenie dachu. W przypadku konstrukcji o kącie mniejszym niż 20 stopni konieczne jest wykonanie szczelnej izolacji z papy na sztywnym poszyciu desek. Jeśli kąt wynosi więcej niż 40 stopni, każda dachówka musi być przymocowana dodatkowymi klamrami, gwoździami lub wkrętami.

Układanie dachówki krok po kroku

Aby dachówka prezentowała się estetycznie i chroniła dach przed zniszczeniem, musi zostać ułożona zgodnie z odpowiednią kolejnością. Montaż pokrycia konstrukcji przebiega w następujący sposób:

  1. Przygotowanie dachu do ułożenia dachówki – wykonanie kontrałat i łat oraz izolacji z papy.
  2. Przybicie łat w odpowiedniej odległości (w zależności od wymiarów dachówki).
  3. Wykonanie okapu dachowego.
  4. Ułożenie dachówki.

Układanie dachówki najlepiej zacząć od prawego dolnego narożnika połaci. Na początku warto pamiętać również o przymocowaniu dachówek skrajnych, przykręcając je do łat. Dachówki ceramiczne i betonowe zwykle montuje się w dość podobny sposób. Nieco inaczej jest w przypadku modeli typu karpiówka, które mocuje się na dachach o kącie nachylenia powyżej 30 stopni.

Montaż dachówek warto pozostawić specjalistom. Wiemy, jak postępować z takim materiałem przy konkretnym nachyleniu dachu. Doświadczenie profesjonalistów pozwala uniknąć strat materiału i zrealizować zlecenie już w ciągu kilku dni. Każda dachówka wymaga bowiem nieco innego podejścia.